Naprawę kapitalny kawalerki - ile kosztuje?

Polacy muszą pracować na swoje mieszkania bardzo długo. Nic dziwnego, istniejemy jeszcze krajem na dorobku i dopiero od dwudziestu kilku lat uczymy się oszczędzania, inwestowania i pracy w gospodarce wolnorynkowej. Kilkunastoletnie zaniedbania z czasów Krajowej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) czynią, że dostępność mieszkań przy naszym kraju jest o wiele mniejsza niż w państwach zachodnich. To też sprawia, że cena metra kwadratowego mieszkania jest wysoka w stosunku do przychodów, choć sytuacja ta po ostatnich latach pojawia się na korzyść osób organizujących zakup. Jednak dla kawalerów czy młodych par niejednokrotnie jedynym mieszkanie m na które są w stanie uzyskać kredyt bankowy lub odłożyć gotówkę może być kawalerka. Małe mieszkania, najczęściej o przesrtrzeni 20-35 mkw. są najchętniej kupowane jako pierwsza własna nieruchomość. Ale jak to z mieszkaniami bywa, zużywają się, a ich wystrój po kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach trzeba odświeżyć. Przyjrzyjmy się zatem, jaki może być koszt remontu kapitalnego mieszkania tego typu.
 

Wymiana drzwi i otworów okiennych

 


Niezwykle istotnym elementem domu wpływającym na bezpieczeństwo istnieją okna i drzwi. I o ile bezpieczeństwo wydaje się samo w sobie nadzwyczaj ważne, to te frakcji mieszkania wpływają również w istotny sposób na koszta jego użytkowania. Nieszczelne drzwiczki czy stare okna powodują, że koszt ogrzewania lokalu jest bardzo duży. Rotacja drzwi i okien w nowe pozwoli nie tylko poprawić wygląd lokalu, powiększy jego wartość, ale zminimalizuje też rachunki za ogrzanie mieszkania. Koszt wymiany drzwiczki wejściowych do kawalerki może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilku tyś złotych, w stosunku do skomplikowania prac i jakości wybranych wrota. Najczęściej dobrej jakości drzwiczki zewnętrzne możemy kupić wraz z montażem i ościeżnicą w cenie od mniej więcej 2000 złotych wzwyż, chociaż najtańsze modele z robocizną będą kosztować poniżej 1000 złotych. W przypadku wrota wejściowych nie warto jednakże oszczędzać. Najważniejsza jest jakość wykonania. Jeśli wybierzemy właściwy produkt, to posłuży mężczyzna przez wiele lat i uniemożliwi łatwe wejście służące do lokalu osobom niepożądanym. Zbliżoną sytuację mamy w wypadku wymiany stolarki okiennej. Wydatek takich prac to od kilkuset do kilkunastu tyś złotych w stosunku do skomplikowania prac, powierzchni okien oraz właściwości produktów. Wysokiej jakości drzwi na balkon wraz ze wszystkimi oknami w kawalerce będą naszą firmę kosztowały kilka tysięcy złotych. Specjalne szyby antywłamaniowe lub nawet pancerne również istnieją dostępne i polecane sąsiadom parteru. Łączne koszty zamiany okien i drzwi wejściowych do kawalerki możemy szacować średnio na poziomie 5 000 - 10 000 zł, oczywiście w zależności od jakości użytych materiałów i skomplikowania zadań. W zabytkowych kamienicach wydatki mogą być wielokrotnie duże, jednak gdy zdecydujemy się na niższą jakość użytych drzwi i okien, wydatki mogą wynieś mniej niż 5 000 złotych.

 

 

InstalacjeNiezwykle istotnym elementem wszystkich mieszkania są instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna czy gazowa. Od ich stanu zależy bezpieczeństwo mieszkańców lokalu. Wraz z tego też powodu przy remontach kapitalnych warto zatroszczyć się o to, by instalacje zostały sprawdzone, a w razie konieczności - przytoczone na nowe. Stare i skorodowane rury mogłyby wywołać w przyszłości zalanie, zaś niezabezpieczone czy stare przewody elektryczne czasem doprowadzają do porażenia użytkownika lub poniekąd pożaru mieszkania. Koszt wymiany instalacji może być bardzo zróżnicowany i zależy od momentu regionu kraju (co wpływa na koszty robocizny) a także jakości wykorzystanych materiałów i zakresu niezbędnych prac remontowych. Sama wymiana instalacji elektrycznej wraz z materiałami po niewielkiej kawalerce to koszt od 2 000 zł wzwyż, a z reguły w grę wchodzą sumy znacząco większe. Całkowita wymiana instalacji wodnych i kanalizacyjnych to również porównywalne koszty. Instalacje gazową często można wymienić dość niskim kosztem, nawet poniżej tysiąca zł. Jednak to związane wydaje się być ze stosunkowo niewielką dozą prac. Gaz doprowadzony jest najczęściej tylko do potraw lub do kuchni i łazienki, przez co podwładni mają ograniczony zakres wymaganych do wykonania prac. Jednakże pamiętajmy, że koszt alternacji sprzętów takich jak kuchenka gazowa czy piec ogrzewający wilgoć to dodatkowe koszty. Rotacja wszystkich instalacji może pociągać koszty nas od 5 000 złotych wzwyż, w relacji od skomplikowania prac. Przy tych trudniejszych bez kłopotu koszty mogą wzrosnąć poniekąd dwukrotnie.

 

 

ŚcianyRemonty kosmetyczne mieszkań często polegają dzięki pomalowaniu ścian i wykonaniu kilku dodatkowych czynności, które poprawiają jedynie wizualnie design lokalu. Jednak przy remontach kapitalnych malowanie ścian to już koniec prac, przedtem konieczne jest wykonanie instalacji, skucie starych tynków i położenie nowych czy ułożenie gładzi. Oczywiście najtańsze będzie samo malowanie. Koszt położenia gładzi to zazwyczaj kilkanaście złotych za metr kwadratowy. W przypadku kawalerki może to być koszt od czasu 3 000 do pięć 000 złotych za całość prac wraz z towarem. Co najmniej 2 000 złotych będziemy musieli pokryć koszta za położenie nowych tynków, a samo skucie starych to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ostatnio modne przybywają się również panele PCV które możemy położyć explicite na ścianę, bez konieczności stosowania gruntownego remontu. Pierwotnego koszt to od dziesięć do 50 złotych zbytnio metr kwadratowy, więc wraz z robocizną koszt przy kawalerce wyniesie od jednej 000 do 4 000 złotych. Bardziej wyszukane składniki dekoracyjne, jak kamienne czy drewniane panele ścienne mają możliwość zwielokrotnić te koszty. Jakim sposobem zawsze, koszt wykonania całości prac będzie zależał od momentu ich skomplikowania oraz niezbędnych do poniesienia wydatków w materiały remontowe.

 

 

Podłogi


Pozostałym, niezwykle ważnym punktem renowacji kapitalnego mieszkania jest wymiana podłóg. Już na wstępie należy wspomnieć, że wydatki te mogą się od czasu siebie drastycznie różnić po zależności od konstrukcji gmachu i zakresu wymaganych prac. W standardowych lokalach niejednokrotnie wystarczy jedynie położenie świeżej podłogi wraz z listwami. W małym mieszkaniu obok zastosowaniu najtańszych materiałów taki remont może kosztować nawet poniżej tysiąca złotych. Kiepskie materiały będą się jednakże szybko psuły, dlatego powinno się zainwestować w lepsze zadania. Porządną podłogę z paneli możemy ułożyć w wartości nawet do 2 000 złotych, a przy zastosowaniu deski podłogowej - kwota ta będzie dwu albo nawet trzykrotnie wyższa. O ile konieczne będzie zastosowanie wylewek samopoziomujących w wypadku krzywych podłóg, koszty mogą urosnąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Największe koszty mogą mieć właściciele sędziwych mieszkań, gdzie podłoga położona jest na legarach. Katalogów wymiana, zastosowanie ocieplenia jak i również ułożenie podłogi kosztować mogą od kilku tysięcy złotych wzwyż, w stosunku do skomplikowania robót i zastosowanego materiału. Poboczne 4 000 - 12 000 złotych kosztować ma możliwość założenie ogrzewania podłogowego. Po większości przypadków mamy jednak do czynienia ze standardowymi mieszkaniami, gdzie konieczna jest jedynie wymiana podłóg, czasem wraz z zastosowaniem wylewki samopoziomującej. Koszt takich czynności tuż przy standardowym mieszkaniu (na wzór w bloku z ogromnej płyty) wyniesie 3 000 - 7 000 zł przy zastosowaniu materiałów umiarkowanej jakości.

 

 

Meble w zabudowie


Elementem stałych mieszkania będą też meble w zabudowie. To szafki kuchenne stworzone na wymiar, meble wnękowe w pokoju lub przedpokoju czy wiszące szafki, tego typu jak pawlacz. Jeśli mieszkanie remontowane jest za pieniądze z kredytu bankowego, ich koszty mogą zostać również skredytowane przez bank. Na cenę prac sprawdz tutaj stolarskich wpływ będzie miała ilość niezbędnych do wykonania mebli oraz jakość materiałów użytych do ich wykonania. Najtańsze, niskiej jakości meble czasem można zamówić nawet za mniej niż tysiąc złotych za metr bieżący, jednak przy małych zleceniach kwota ta może być wyższa. Realne ceny zaczynają się powyżej tysiąca złotych i dochodzą do dwukrotności tej kwoty przy lepszych jakościowo płytach czy lakierowanych frontach mebli. Jeśli zażyczymy sobie przeprowadzenia mebli drewnianych lub wraz z frontami ze szkła, koszty mogą wzrosnąć nawet służące do 3 000 - cztery 000 złotych za metr bieżący zamówienia. Przy małej kuchni i zabudowie wnęki w niewielkiej kawalerce pozostaniemy się musieli liczyć spośród kosztami na poziomie od czasu kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania prac. Warto zastosować lepsze materiały, dzięki którym mieszkanie po remoncie będzie nie tylko nowocześniejsze, jednak również mniej podatne dzięki uszkodzenia, jak w wypadku najtańszych mebli.

 

 

PodsumowaniePrzeprowadzenie remontu kapitalnego kawalerki wydaje się zadaniem trudnym i kosztownym, ale i wymagającym dużo cierpliwości. Specjalistyczne firmy wykończeniowe zajmują się wykonywaniem takich prac na zlecenie, co osobom nie mającym wiele wolnego czasu może zdecydowanie ułatwić decyzję o podjęciu się remontu mieszkania. Jakim sposobem pokazaliśmy powyżej, koszty owe nie są małe jak i również mogą wynosić od 1-wszą 000 złotych do dwa 000 złotych na metr kwadratowy powierzchni lokalu. W przypadku kawalerki będzie to od około 25 000 do nawet ponad 50 000 złotych. A suma ta może galopem rosnąć, jeśli zdecydujemy się w stosowanie podłóg z drewna egzotycznego, nowoczesnych okien czy paneli szklanych na ścianach. Przed rozpoczęciem robót warto więc dokładnie określić własny budżet i czas potrzebny na wyremontowanie lokalu. Zaś przy remoncie kapitalnym być może to być nawet kilka miesięcy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Naprawę kapitalny kawalerki - ile kosztuje?”

Leave a Reply

Gravatar